Tuesday, May 19, 2015

Krūmeliai


Svečiai visuomet atvyksta ne tuščiomis, bent jau į mūsų namus. Vieni atveža kaimišku daržovių (bulves labai vertinam, nes jų patys neauginam), kiti pirktą pyragėlį, o dar kiti labai susižavėję mūsų daržo idėja ir užsidegimu auginti - sodinukų. Taigi, šį savaitgalį gavom visa krūmų aibę:


  • Juodųjų serbentų;
  • Baltąjį serbentą;
  • Agrastą;
  • Geltonas avietes;
  • Dviejų rūšių raudonas avietes;
Norėjom pasodinti kartu su svečiais, bet oro sąlygos buvo labai tam nepalankios - ledinis vėjas ir ne ką šiltesnis lietus. Tad palikom šį darbą sekančiai dienai. Tiesa, veltui - oras buvo ne ką geresnis, tik tiek, kad vėjas kiek mažesnis ir saulutė vis pasirodydavo, bet vis tiek buvo gana šalta.
Sodinimas buvo nelengvas, kadangi tuo užsiėmėm "apatiniam" darže, kurį dar visą perkast reikia, tad ir krūmų sodinimui teko darbuotis su velėna, bet 1-2 val. ir sodinukai jau savo numatytoje vietoj - beveik gyvatvorė, tik lengvai praeinama net ir karvei.
Tikėkimės, visi prigis, duos derliaus ir džiugins ne vienerius metus, o tai sodinukų kainos nelabai vilioja pirkt naujus :)












Wednesday, May 13, 2015

Ir ką sodinsime / sėsime toliau...?

Naujame darže jau savo vietą rado mėtos, čiobreliai, medetkos. Dar nedideliam lopinėlyje seno daržo ir pupelės auga, tikiuosi. Dabar kirba mintis, ką gi dar pasisodinti. Viliotų serbentai ir kitos uogos, bet pirmojo daržo pakraštyje serbentų krūmai, tiesa bendri su kaimyne, auga, tad ir uogų, manau, pakaks. Ten auga dar ir rabarbarai, svarainiai, kitoj pusėj - agrastai. Reiškia, uogų krūmai atkrenta.
Atsidariau svetainę http://sodininku.info/, bandau rinktis iš čia, bet tokioj informacijos gausoj lengva greit paklysti, tad atveriu, užveriu ir vis nenusprendžiu. Labiausiai norisi to, kas tiktų arbatžolėms, prieskoniams ar būtų naudingas vaistas. Už akių kliūna erškėtis, tačiau didelis jo trūkumas - išsikerojimas ir aukštis (iki 3 metrų). Toks krūminis medis gali būti pernelyg didele užuovėja ir pavėsiu kitiems augalams, be to, trukdytų ateities plėtimuisi, jei sugalvotume. Taigi, ir vėl atmetu.
Grįžtam prie iškastų topinambų (greičiausiai). Galbūt jie visai geras variantas užimti laisvai žemei? Auga lengvai, ilgamečiai, naudingi sveikatai, nesunkiai gali būti pakeisti kuo nors kitu, jei toks poreikis iškiltų.
Laiko apsispręsti lieka vis mažiau, tad toliau naršysiu ieškodamas idėjų, vartysiu vaistažolių žinyną ir gal ką rasiu.

Kita planai, nedidukas šiltnamiukas, dažniau vadinamas daigykle. Čia puikiai turėtų augti smulkios žolelės, kurioms reikia daugiau šilumos. Tiesa, nuo kitų metų. Šiais metais, tikiuosi, dar spės atvykti avietės, kurioms jau numatyta vieta ir šilauogės, kurias planuoju įsigyti rytoj (akcija :) )

Tuesday, May 5, 2015

Didinam plotą

Lysvė
Naujas daržas. Bus.

Visgi 2 arai - mažas žemės plotas net ir mėgėjiškam daržui, tad buvo nuspręsta jį didinti. Nors tokie planai buvo 2016 metų sezonui, pasiskubinom ir tai padarėm dar šio sezono pradžioje. Savi privalumai.
Esamas žemės plotas - apleista žemė, o vienintelis įrankis viskam paruošti - kastuvas. Taigi, veikti tikrai yra ir bus ką. Tačiau reikalingos lysvelės tik įvairiausioms žolelėms, tad ilgai plušti neteks, plotai nebus dideli.
Pradėjom šiuos darbus vakar, susikasėm keletą metrų, tęsėm šiandien - dar keli metrai yra. Keletas atradimų:

  • Daug skruzdėlynų. Mažos, rudos, bjaurios skruzdės, kurių viena išdrįso sukelti niežulį.
  • Bitės. Ant pievos augalų žiedų tūpia bitės, o mes ten norim kast - pasidalinti su jomis tikrai nelengva.
  • Saldžiosios bulvės
    Ar čia saldžiosios bulvės?
  • Saldžiosios bulvės arba kažkas panašaus. Kažkas, matyt, prieš mus ten jas augino. Jei tai ne saldžiosios bulvės - didelė dilema, kas tai... Prisegu nuotrauką, gal kas mane pataisys. Bet kuriuo atveju, derlius kaip iš aukščiau matomo buvusio apleisto plotelio - neblogas.
Tikėkimės, neprofesionaliai, be įrangos "suartas" daržas bus produktyvus, meiliai čia glausis mėtos, melisos, medetkos ir kitokie panašaus pobūdžio augalai, iš kurių bus bandomos skanios ir sveikos arbatos.
Laisvą erdvę šiltnamyje dar užims šiek tiek pomidorų, kur nors priglaust teks aitriąsias paprikas, skorpioninį pipirą, kuris pripažintas pačiu aštriausiu pasaulyje ir įvairios rožės, nuo paprastų geltonų ar rožinių iki vaivorykštinių ir juodų. Tačiau ir jos, ir skorpionpipiris pirkti eBay, tad visko ten su jais gali būt...